Citron s ledem: udržujte esenciální oleje v chladu

http://roberttisserand.com/2013/07/lemon-on-the-rockskeep-your-essential-oils-cool/

Robert Tisserand 26. června, 2013

Esenciální oleje jsou nejšťastnější, když jsou v chladu. Když je budete skladovat v ledničce, vydrží vám dvakrát déle, hlavně pokud žijete v teplém podnebí. Esenciální oleje jsou drahé a vy si jistě přejete, aby zůstaly aktivní co nejdéle!

Chlad je v pořádku, oxidace ne
Postupem času oxiduje většina složek esenciálních olejů a teplo oxidaci pomáhá. Jakmile oxidace jednou začne, je těžké ji zastavit, i když jde o velice pomalý proces – trvá měsíce. Takže pokud náhodou necháte své esenciální oleje v rozpáleném autě na pár hodin, ještě se nemusíte trápit. Něco takového jim neublíží. A změna teplot na obě strany jim nevadí, pokud z toho většinu času jsou v chladu.

Oleje z citrusových plodů obsahují velký podíl limonenu a limonen je k oxidace obzvláště náchylný. Oxidace významně snižuje procento čistého limonenu v citronovém oleji, protože se mění v jiné substance. To má za následek dvě věci:

  •  protože váš citronový olej už neobsahuje tolik limonenu, nemá takové účinky, jaké by měl mít! Jak limonen oxiduje, terapeutický potenciál oleje klesá.
  • chemické sloučeniny, které takto vznikají – většinou oxidy a peroxidy limonenu – nejsou žádoucí, ani terapeutické a zvyšují riziko podráždění kůže. To riziko je sice malé, ale ne zanedbatelné.

Když byl citronový éterický olej skladován při teplotě 25°C, poklesl obsah limonenu za 12 měsíců z 67,1% na 30,7%. Zároveň bylo každý den na 3 minuty sundáno víčko. Ale skladování při 5°C s víčkem sundaným na 3 minuty jen jednou za měsíc mělo za výsledek degradaci jen minimální (Sawamura a kol. 2004). Při záměrné oxidaci oleje z citronové trávy ztratil tento olej téměř veškerou svou antibakteriální aktivitu (Orafidiya 1993).  

Ideální teplota
3-5 stupňů, tedy teplota většiny ledniček, je pro esenciální oleje ideální. Pokud je chcete skladovat v mrazáku, je to také v pořádku, ale takové nadbytečné chlazení na hodnotě nepřidá. A ještě pár věcí, na které je dobré dát si pozor:

  • pokud dáváte esenciální oleje do ledničky společně s potravinami, mohou vaše pochoutky začít chutnat jako skladované esenciální oleje. Takže je raději udržujte v nějaké nádobě: dřevěné krabičce, plastové krabičce nebo plastovém zapínacím sáčku. Pokud máte velkou sbírku olejů nebo ji plánujete, kupte si ledničku, která bude určena jen těmto olejům – ledničky se dají koupit v různých velikostech.
  • když jsou esenciální oleje v chladu, jejich viskozita se zvyšuje. Většinu olejů to markantně nezasáhne, ale některé mohou kapat pomaleji a růže otto dokonce ztuhne. (Pokud máte neředěnou růži otto a v lednici vám neztuhne, tak to není pravá růže otto.) Pokud potřebujete esenciální olej mírně zahřát, stačí ho na minutu podržet v dlani. Ale většina z nich to potřebovat nebude.

Jak poznat, že esenciální olej zoxidoval

  • nebude vonět tak čerstvě, jako voněl dříve. Nemusíte si toho všimnout, protože ke změně dochází pomalu, ale jakmile si koupíte nový olej, rozdíl okamžitě pocítíte.
  • citrusové oleje se mohou zakalit. Dejte si na to pozor. Pokud se to stane, nechte kal sednout na dno lahvičky. To bude trvat několik hodin. Pak použijte čistou pipetu a přeneste čistý olej do jiné lahvičky a tu se sedimentem zahoďte.

A  nespoléhejte na testery esenciálních olejů v obchodech, když chcete zjistit, jak by ten který olej měl vonět. Takové testery pořád někdo otevírá, a jsou tedy vystaveny vzduchu. Tím pádem je většina z nich na nejlepší cestě zoxidovat. Nicméně oleje na prodej jsou určitě v pořádku, protože jsou zavřené!

Jak dlouho mé esenciální oleje vydrží?

Záleží na tom, od kterého okamžiku životnost počítáme. Pokud od chvíle destilace, je nutně vědět, kdy k ní došlo a to většinou nevíme. Navíc esenciální olej v plné, neotevřené lahvičce zůstane čerstvý dlouho. Takže – začněte odpočítávat až když lahvičku poprvé otevřete a pro esenciální oleje, které uchováváte v ledničce, použijte následující pravidla:

Citrusové plody, neroli, citronová tráva, kadidlo, tea tree, borovice a jehličnaté oleje: 1-2 roky

Obecně všechny další esenciální oleje: 2-3 roky

Santalové dřevo, vetiver, pačuli: 4-8 let

Pro oleje, které neudržujete v ledničce platí poloviční číslo, hlavně v teplých klimatických podmínkách. Zjednodušte si to: mějte oleje v ledničce! Pokud jste tak nečinili doteď, nikdy není pozdě začít s uchováváním esenciálních olejů v lednici!

Další tipy
Znehodnocené oleje použijte do domácích čistících prostředků, především citrusové oleje. Nebo je vyhoďte. Pro dlouhodobé skladování by se neředěné esenciální oleje měly uchovávat v nádobách ze zabarveného skla.

  • Pokud lahvičky nepoužíváte, zašroubujte víčko.
  • Esenciální oleje jsou hořlavé – nikdy nenechávejte aromalampy se svíčkou bez dozoru.
  • Esenciální oleje vždy uchovávejte v místech, kde se k nim nemohou dostat děti. Jsou známé případy batolat, která esenciální oleje požila.

Odkazy
Orafidiya LO 1993 The effect of autoxidation of lemongrass oil on its antibacterial activity. Phytotherapy Research 7:269-271

Sawamura M, Son U-S, Choi H-S et al 2004 Compositional changes in commercial lemon essential oil for aromatherapy. The International Journal of Aromatherapy 14:27-36