Certifikovaný seminář – výroba přírodní kosmetiky

Česká aromaterapeutická společnost připravila ojedinělý dvoudenní certifikovaný workshop s JAN BENHAM, odbornicí na aromaterapii, kosmetickou péči a zejména na výrobu přírodní kosmetiky. Workshop zaměřený na výrobu mýdla, šamponu a dalších kosmetických produktů se konal v Brně, v příjemném prostředí kreativního a výukového centra Artissimo. 

Pro ty, kteří se s Jan setkali na jejím aroma semináři zaměřeném na přírodní kosmetiku a její využití v péči o pleť a pokožku v profesionální i domácí praxi v Praze v roce 2016, to bylo opět velmi milé setkání a také prohloubení znalostí doplněné o praktické zkušenosti.

Vlastní tvorba čistě přírodní kosmetiky, zejména mýdla, je velmi zábavnou a kreativní činností plnou dobrodružství. Alespoň tak si to všichni užili.

 
 
 
 

Proč je o takové kurzy zájem?

Přírodní kosmetika je stále více vyhledávaná. Spotřebitelé jí dávají přednost před běžnou nabídkou kosmetických přípravků, které mají ve výčtu ingrediencí často i dlouhé seznamy různých chemických látek, které se ale na našem zdraví a kráse vůbec nepodílejí.

Naopak způsobují podráždění, alergie a intolerance. Někteří jdou ještě dále a kosmetiku si chtějí připravovat sami. Právě těm jsou určena tato kreativní setkání ve formě workshopů zaměřených na výrobu vlastní domácí kosmetiky.

A i když je na trhu řada knih určených pro výrobu kosmetiky doma, je v nich bohužel řada nepřesností a začátky výroby kosmetiky podle knížky mohou být pro někoho těžké.

Chybí možnost ujistit se v postupu a možnost obrátit s na někoho zkušeného v momentě, když si nejsme jisti a nebo když se věci nevyvíjí tak jak jsme si mysleli…

„Například při výrobě mýdla existují určité zásady, jak na to, aby se mýdla povedla, některé postupy jsou opravdu důležité dodržet i z bezpečnostního hlediska, ale běžně se setkávám s tím, že tyto postupy jsou v některých knihách popsány špatně,“ říká Jan, která se výrobou kosmetiky zabývá již velmi dlouho a je také autorkou mnoha zajímavých knih právě o výrobě pečující přírodní a dekorativní kosmetiky. Nabízí také řadu čistě přírodních komponentů pro výrobu kosmetiky a esenciální oleje pod svoji značkou.

 

V péči přírody

Jan je skvělá odbornice i lektorka, atmosféra jejích kurzů je vždy příjemná. Jan otevřeně hovoří o svých začátcích, zkušenostech a názorech. Její tipy z praxe a rady jsou hodnotnou inspirací, za kterou stojí řada let zkušeností. Dává k dispozici svoje osvědčené recepty, nabízí jejich další varianty a vždy vybízí k tomu, aby i účastníci zkoušeli být kreativní a hraví v přípravě svých oblíbených kosmetických produktů.

Záleží jí na tom, aby všechny podpořila v tom, aby používali skutečně jen čistě přírodní produkty, má řadu nápadů a tipů, jak ingredience mísit, kde hledat zdroje. Ráda používá čistě přírodní esenciální oleje, vyhýbá se jakýmkoliv syntetickým náhradám, konzervantům, barvám i parfemacím. Vše, co potřebujeme, nám příroda nabízí a kosmetika, kterou si z přírodních ingrediencí připravíme je nejen krásná a voňavá, ale také o naši pokožku blahodárně pečuje. Včetně dekorativní kosmetiky.

Jaká jsou doporučení Jan pro výrobu mýdel?

Na trhu je řada knížek, ale určitě stojí za to s i výrobu vyzkoušet v odborném kurzu.

Kombinaci základních surovin, tedy vody a hydroxidu sodného, si potřebujeme dobře osvojit, zejména ten postup, kdy se louh dává do vody, nikdy opačně!! To může být nebezpečné. Pak je to o výběru vhodných či oblíbených rostlinných a esenciálních olejů.

Pokud v receptu najdeme například 20 ml růžového oleje, může se mýdlo prodražit, protože ten patří k těm nejdražším, ale můžeme místo toho použít například geranium a doplnit to jednou kapkou růžového oleje, pak je mýdlo krásně voňavé, pečující ale i finančně dostupné.

Rozhodně bychom do mýdel, ale i jiných domácích přírodních produktů, neměli přidávat levné syntetické náhražky, například právě růžový olej za pár korun koupit nelze.

Další praktickou radou je vybrat si správné náčiní, které by před výrobou mělo být absolutně čisté, vyhnout bychom se měli hliníkovým nádobám. Při koupi surovin je dobré ohlídat si datum spotřeby, abychom měli čerstvé suroviny, nebo alespoň neměli ty těsně před koncem spotřeby, zejména pokud jde o hydroxid sodný.

Na výrobu mýdel můžeme použít různé formy, zejména silikonové formičky různých tvarů, pomůdky pro cukráře, různá zdobítka, mýdla jsou pak krásná a vypadají jako dobroty z cukrárny, jsou vhodným dárkem pro naše blízké i jako malá pozornost a potěšení. Krásné jsou ve formě malých muffinů, srdíček nebo čokoládových pralinek.

Proč domácí šampon?

Běžně dostupné šampony, aniž si to bohužel uvědomujeme, jsou plné chemických přísad, parfemací, konzervantů a barvit. To vše si opakovaně a někdy velmi často nanášíme na naše vlasy a vlasovou pokožku. Tyto chemické koktejly bohužel často způsobují řadu problémů, zejména svědivost a podráždění pokožky, vlasy jsou po čase vyčerpané, slabé a mohou začít vypadávat, atd. Zejména pokud jde o složku SLS, která byla vyvinuta v období 2.světové války jako levné, ale velmi účinné čistidlo na podlahy, u níž se již prokázaly negativní účinky na pokožku.

SLS bohužel tvoří někdy velkou část obsahu šamponu, kvalitní účinné látky, které bychom v šamponech chtěli mít především, jsou dodány ze syntetických zdrojů a šampony jsou pro zvýšení zájmu spotřebitelů dobarvovány. Přičemž vyrobit si doma kvalitní a pečující šampon, který nezatíží vlasy ani vlasovou pokožku je skvělý nápad. Do šamponů si můžeme přidávat ingredience čistě přírodní a vybírat si takové, které podpoří zdraví a krásu vlasů. Použít můžeme i různé extrakty a proteiny, například z přesličky, kopřivy nebo grepových jadérek..

Jaké ingredience jsou oblíbené?

Pokud si osvojíme základní recepty, můžeme zkoušet další varianty. Například při použití rostlinných a esenciálních olejů se můžeme zamyslet nad tím, jestli potřebujeme s péčí řešit i nějaký problém či se zaměřit na něco, co nás trápí a vyrobit si speciální mýdla, šampony nebo krémy přesně pro naši potřebu.

Podle toho volíme jednotlivé oleje. Do šamponu můžeme přidat rozmarýn, který podporuje růst a kondici vlasů. Přidáním ricinového oleje do mýdla můžeme připravit také skvělou péči i o vlasy a vlasovou pokožku a vyrobit si skvělý šampuk. Přidáním dalších tuků a ingrediencí vyrobíme krásná a pečující mýdla. Přidávat můžeme namleté ovesné vločky, bylinky nebo koření, například skořici.

Jan ráda používá citrusové esenciální oleje, například sweet orange, miluje slaměnkový olej, ylang-ylang nebo šalvěj muškátovou. Zejména slaměnka je vhodná na podrážděnou pleť, zralou pleť na rosaceu a řadu problémů s podrážděnou pletí. Přidává ji i do dekorativní kosmetiky. Citrusy doporučuje do přípravků péči o tělo například v době po slunění, kdy se citrusy postarají o příjemnou exfoliaci pokožky a ta je pak krásná a hebká. Do lipstiků přidává zinek a bambucké máslo pro dokonalou péči o rty, zejména v zimním období.

 

Jan Benham má praxi jako holistická terapeutka a kosmetička více než 30 let ve Velké Británii i Kanadě. Začínala jako kosmetička-terapeutka v letech 1978 a 1980. Aromaterapeutkou a reflexoložkou se stala v roce 1981 po tréninku u Shirley Price, která ve své době byla pionýrkou aromaterapie a autorkou mnoha aromaterapeutických knih.

V roce 1985 začala Jan učit u Shirley Price – ještě před tím, než se odstěhovala do Montrealu v Kanadě, kde v roce 1986 založila Institut Aromatherapie, za účelem poskytování kvalitního vzdělání v oblasti holistických studií a přírodní péče o pleť.V roce 1996 se přesunula do Toronta, kde vznikl Aroma Shoppe. Aroma Shoppe byl založen v roce 1996, aby dodával ingredience potřebné k výrobě aromaterapeutických produktů a přírodní kosmetiky.

Jan je autorkou několika knih:

  • „The Creamy Craft of Cosmetic Making“ 1996,2011,
  • „The Baby Boomers Beauty bible“ 2004, 2011,
  • „Pet Care With Essential Oils and Their Freinds“ 2013,
  • „Dare to Kiss“ o přírodních produktech pro péči o rty a kosmetice, 2014,
  • „The little book of lipsticks“ 2014,
  • Institut Aromaterapie nabízí po celém světě, ve spolupráci s Federation of Holistic Therapists (FHT), akreditované kurzy aromaterapie, holistické péče o pokožku a výrobu kosmetiky. FHT je největší a vedoucí profesionální asociace terapeutů pro alternativu, kosmetiku a sport ve Spojeném království a Irsku.

Od roku 2012 Jan vyučuje na Institutu of Aromatherapy a Shirley Price Aromatherapy College o aromaterapii a užití esenciálních olejů v nejrůznějších recepturách, které se zakládají na zkušenostech školitelů a čerpají z posledních výzkumů zdravotních sester pracujících na psychiatrii pro NHS (National Health Service) v UK. Tato školení jsou ušita na míru, aby pomohla s péčí o rozrušené a nezvladatelné pacienty a také pro lidi, kteří zkrátka hůře zvládají život.

Jan je členkou International Federation of Health & Beauty Therapists (FSBTh), International Federation of Holistic Therapists (FHT), International Federation of Professional Aromatherapists (IFPA) UK, Canadian Examining Board of Health Care Practitioners, bývalou prezidentkou (CFA) Canadian Federation of Aromatherapists, zakladatelka a ředitelka Institute of Aromatherapy, The Aroma Shoppe and The Jan Benham School of Holistic Studies.

 

Kurz pořádala Česká aromaterapeutická společnost, za velkorysé podpory partnerů, společnosti Saloos a společnosti Yasminka, kteří také dodali esenciální oleje a rostlinné oleje a další produkty pro výrobu kosmetiky.

 

“text + foto" - Jiřina Kopřivová