• Datum: 31. března 2017
  • Zobrazeno: 4438x

Tímto stručným článkem navazuji na předcházející článek Martina Watta na základě dotazů o bezpečnosti bergamotového oleje.

Autor: Renata Klečková

Jedním z nežádoucích účinků slunečního záření je fotosenzibilizace. Ta je definována jako proces, při němž jsou vyvolány nežádoucí kožní reakce na jinak běžné dávky slunečního záření. Účinkem obsažené specifické látky absorbují sluneční záření specifické vlnové délky (tzv. fotosensitizér)1. Může postihnout každého jedince, který užívá celkově léky, injekce nebo si místně aplikuje chemické fotosenzitivní látky (léčiva, kosmetiku, průmyslové látky aj.) a následně kůži vystaví ultrafialovému nebo viditelnému slunečnímu záření2. Nejúčinnější vlnové délky pro vyvolání reakce jsou obvykle dlouhovlnné ultrafialové paprsky UVA oblasti spektra (320–400 nm). Výjimečně je akčním spektrem UVB záření (290–320 nm) či světlo viditelné3.

BERGAMOTOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ (Citrus bergamia)

Citrus bergamia, také známý jako "bergamot," je rostlina patřící do čeledi Rutaceae, definovaná jako hybrid z hořkého pomeranče a citronu. Je endemickou rostlinou z regionu Kalábrie (Itálie). Bergamot ovoce se používá především pro extrakci jeho esenciálního oleje (Esenciální olej z bergamotu: BEO), používaný ve voňavkářství, kosmetice, jídle a cukroví pro intenzivní vůni a svěžest4. Esenciální olej se získává lisováním nebo destilací. F.C.F. (furanocoumarin-free) je získáván následnou rektifikací za sníženého tlaku, aby se odstranily nebezpečné přírodní fotosenzitivní chemikálie. Oleje F.C.F. bývají světle žluté až světle zelené barvy, s čerstvějším, více květinovým tónem – v závislosti na zralosti ovoce5.

V aromaterapii se bergamotový esenciální olej doporučuje při infekcích dýchacích cest a je účinný při řadě kožních onemocnění, zaceluje rány a vředy, pomáhá při ekzémech a akné. Využívá se jako součást kosmetických přípravků na citlivou, mastnou a problematickou pleť. Je ideálním olejem při emoční labilitě, úzkosti či mírné depresi nebo jako psychicky povzbuzující prostředek. Může být použit ve správném ředění lokálně, při masáži, přidán do lázně smíchaný s rostlinným olejem nebo inhalován pomocí difuséru. Vzhledem k častému falšování, se nedoporučuje se orální užívání tohoto esenciálního oleje.

Bergamotový olej (Citrus bergamia) se nastavuje olejem citronovým, olejem z hořkého pomeranče (Citrus aurantium subsp aurantium.), přídavkem sladkého pomerančového oleje (Citrus sinensis) a pomerančových terpenů, plus stopové množství charakterových sloučenin, linalolu a linalylacetátu6.

BERLOQUE DERMATITIS

K nejstarším referovaným studiím o fotodermatitidách patří případy způsobené bergamotovým olejem, který obsahuje 0,3-0,4% 5-methoxypsoralenu (bergapten). Vzhledem k lokalizaci na krku a zápěstí je tento druh fotodermatitidy způsobený používáním parfémů - označuje se jako berloque (přívěsek) dermatitis. Široce rozšířené alpha-hydroxy kyseliny obsažené v topických preparátech zvyšují kožní senzitivitu vůči slunečnímu záření. Již krátkodobá aplikace kyseliny glykolové vede k výraznému zvýšení fotosenzitivity, která přetrvává až týden po přerušení aplikace7. (Kyselina glykolová se používá při chemickém peelingu pleti v dermatologii a kosmetice). E. Freund byl první, který v roce 1916 popsal sérii čtyř případů intenzivní pigmentace nepravidelných ploch při následném vystavení pokožky slunci po použití Eau de Cologne, která obsahovala bergamotový olej.

Klinické projevy berloque dermatitidy mohou být klasicky rozděleny do 2 fází. Počáteční akutní zánětlivá fáze se skládá z erytému, edému, bolesti, svědění, a zvýšením teploty kůže kolem oblasti kontaktu s fotosentibilizačním činidlem. Druhá fáze je hyperpigmentační léze8. Zánětlivé projevy po určité době odezní, ale pigmentace může být dlouhodobá, v mnohých případech i trvalá a projevuje se hnědými fleky. Dermatitida zahrnující i bergamot toxicitu, může být i nemocí z povolání. Může se také vyvinout v senzibilizaci na esenciální oleje obsahující kumariny v citrusových olejích, či na esenciální oleje vůbec. Tento problém postihuje také aromaterapeuty - maséry, kteří jsou vystaveni každodennímu působení těchto látek.

Příklady dalších olejů, které mohou vyvolat senzibilizaci (u citrusů platí pouze lisování za studena):

Andělika kořen (Angelica archangelica), Grapefruit (Citrus paradisi), Citron (Citrus limon), Pomeranč hořký (Citrus aurantium), Limetka (Citrus aurantifolia), Mandarinka (Citrus reticulata), Routa vonná (Ruta graveolens), Aksamitník (Tagetes) - olej i absolut, Verbena (Lippia citriodora), Pakmín (Ammi visnaga), Fík listy absolut (Ficus carica), Opoponax (Commiphora erythrea) olej, absolut, resinoid9.

IFRA (International Fragrance Assotiacion)10 standardně doporučuje, aby vonné látky, které jsou určeny k aplikaci na pokožku a následně vystaveny expozici jasného světla, nepřesahovaly celkovou hodnotu bergaptenu (5-methoxypsarolenu) 15 ppm (dílů či částic na jeden million). Obsah bergaptenu pro řadu výše uvedených fotosenzibilních olejů jsou uvedeny na IFRA. Vzhledem k vysokému obsahu psoralenu (jak u bergamotu lisovaného za studena, tak u bergamotu F.C.F.) dochází k rychlé oxidaci esenciálního oleje a produkci senzibilizujících chemických složek. Proto je nutné uchovávat olej v chladu a temnu.

 

REFERENCE:

1Kejlová K. RNDr  Studium účinků záření a chemických faktorů na buněčné a tkáňové systémy, Univerzita Palackého v Olomouci, Lékařská fakulta, 2010.

2Česká akademie dermatovenerologie o.s.Dermatovenerologická klinika 2. LF UK a Nemocnice na Bulovce.

3doc. MUDr. Dagmar Ditrichová, CSc. Fotosenzitivní potenciál léčiv pro zevní i celkové použití. Klinika chorob kožních a pohlavních LF VP a FN Olomouc. Med. Pro Praxi 2008; 5(10): 385–387.

4Navarra M. at. al. Citrus bergamia essential oil: from basic research to clinical application, Frontiers in Pharmacology 2015. 

5Watt M. Essential Oils in Aromatherapy- what they really can do without the trade hype, 2005.

6Burfield T. The Adulteration of Essential Oils – and the Consequenses to Aromatherapy and Natural Perfumery Practise 2013. Presented to the International Federation of Aromatherapists Annual AGM London.

7Skopalová K. PharmDr. Ph.D. Fototoxické reakce xenofobik, 2008.

8Ali Alikhan, MD, Berloque dermatitis Clinical Presentation, Department of Dermatology, University of Cincinnati College of Medicine, 2016.

9Burfield T., Sheppard-Hanger S. Aromatherapy Undiluted – Safety and Ethics, 2005. Modified from a previous article - A Brief Safety Guidance on Essential Oils. For the IFA, Sept 2004.  

10www.ifraorg.org

 

Renata Klečková má dlouholeté zkušenosti s esenciálními oleji. Ve své praxi se věnovala sportovním a relaxačním masážím. Velkým obohacením byla stáž v nemocnici u Milosrdných sester, kde pomocí esenciálních olejů zmírňovala utrpení dlouhodobě nemocných na LDN a pacientů v terminálním stádiu. Pracovala ve společnosti Cosmetics Atok International, kde se zabývala povahou olejů ve vývoji přírodní kosmetiky. Je spoluautorkou knihy „Aromaterapie v kosmetické praxi“ a spoluzakladatelkou České aromaterapeutické společnosti.


Další články
Esenciální oleje během těhotenství
Esenciální oleje během těhotenství
Esenciální oleje během těhotenství Odhalené mýty & některá fakta  Martin Watt 2013 rozšířená verze květen 2014   Několik mladých žen mi na toto téma emailovalo. Obávaly se účinků na dít...

Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Obchod s esenciálními oleji se za posledních 100 let rozrostl do neuvěřitelných rozměrů. Esenciální oleje nebo jejich chemické složky jsou nejvíce využívány v parfumerářském, potravinářském, kosmetick...

Levandulový olej v těhotenství
Levandulový olej v těhotenství
Robert Tisserand Vyhledávač Google “Vyhnout se vysokým dávkám levandulového oleje během těhotenství, protože je to děložní stimulant,” vyhledá na 10 500 odkazů, aniž by vám řekly, co jsou vysoké dávky...