• Datum: 6. května 2024
 • Zobrazeno: 62x
V roce 2017 byl na webu „Kouzlo vůní“ od autorky Terezy Machové vložen článek s názvem „Chyťte druhý dech s eukalyptem“ sponzorovaný Asociací českých aromaterapeutů. Po sérii telefonátů a mailů, převážně dotazů ohledně úžasných léčivých schopností různých druhů eukalyptů a jak je použít na určité problémy, které jsou autorkou zmiňovány (včetně kapavky, ta byla ve středu zájmu převážně mužské populace), jsem se rozhodla oslovit redakci a zaslala opravený článek tak, aby nebyl plný nepřesných informací a také abych zamezila plýtváním mého času na zodpovídání šílených dotazů. Oprava se nekonala. Článek si žil dál vlastním životem, ale nakonec byl redakcí zablokován. Již jsem si chtěla oddychnout, ale dotazy se kupily dál. Článek je totiž do dnešní doby přístupný z webu http://aromaterapie.cz/chytte-druhy-dech-s-eukalyptem/ ve své původní podobě. Předkládám opravenou verzi tak, aby každý z článku pochopil, jak můžou eukalypty pomoci, ale také to, co je neprokázané a nebezpečné.

Sychravé podzimní počasí, nedostatek času sama pro sebe, všudypřítomné svěšené koutky úst a prskající kapénková infekce. Ideální prostředí pro rýmu, kašel, horečku a pořádnou depku. Pojďte s tím vším zatočit. Pojďte na to jinak a doslova polapte druhý dech. Pomohou vám eukalypty!


Na úvod o druzích eukalyptů

Blahovičníky, známé jako eukalypty, patří k nejvyšším stromům na světě. Eucalyptus amygdalin je vůbec nejvyšším stromem a jejich domovinou je „protinožská“ Austrálie, kde jsou Modré hory v Novém Jižním Walesu nazvány podle podivuhodného modravého oparu, který se vine z vypařující se eukalyptové silice a zahaluje celou krajinu. Léčivé účinky tohoto univerzálního všeléku tak není možné přehlédnout.
V rostlinné říši existuje zhruba 900 druhů blahovičníků. Éterický olej se získává z 500 druhů, přitom aromaterapie prakticky využívá hrstku eukalyptových olejů, které jsou bohaté především na eucalyptol. Chemicky odlišné druhy se využívají ve voňavkářství.
Mezi mnou nejčastěji používané blahovičníky patří globulus, radiata, citriodora a camaldulensis, které vám představím v tomto článku.


Jak vám mohou eukalypty pomoci

Eukalyptové oleje jsou nejvíce známé pro své příznivé účinky při rýmě, kašli a  snižování horečky  –  žádný eukalyptový olej nesnižuje horečku. Existuje mnoho bylinných výtažků, které snižují horečku a používají se ve formě extraktů, odvarů či nálevů.
Řeší disharmonii dýchací soustavy i virózy – nachlazení, chřipka, černý kašel  –  velmi nebezpečná rada, jedná se vysoce nakažlivé, akutní infekční onemocnění, které může být smrtelné zvláště pro malé děti.  
Infekce dýchacích cest, podporují vykašlávání, uvolňují stažené dýchací cesty a ulevují od případné bolesti při dýchaní.
Vykazují vynikající účinky na  všechny typy horeček  (viz snižování horečky),  kde ústřední roli zde sehrávají antiseptické (čistící) a chladivé účinky.
Eukalyptus tak oceníte při chřipce a nachlazení, jako prevenci i řešení febrilních křečí z horečky,  při horečce se zimnicí i horečce v průběhu šestinedělí  –  opětvelmi nebezpečná  informace. Febrilní křeče jsou způsobeny převážně rychle stoupající horečkou a trvají přibližně tři minuty.  Horečku je potřeba snížit opradovými přípravky na její snížení.  Jsou ale případy, kdy je nutné zavolat lékaře.  


Paleta využití eukalyptů a jejich pozitivních reakcí na organismus je však mnohem pestřejší, neboť:
 
 • dobře působí při zánětech močového měchýře  –  podporují tvorbu a vylučování moči  –  jakým způsobem? Všechny oleje, které použijete orálně dráždí ledviny a tím nastává vylučování moči díky jejich podráždění.  Pokud se používá na kůži, nemůže proniknout natolik, aby vyléčil zánět močového měchýře. Po masáži, ať je s jakýmkoli olejem či bez oleje, dochází k rozproudění lymfy, a tudíž dojde k rychlejšímu vylučování moči.
 • redukují pohlavní patálie  –  kandidóza, páchnoucí výtoky, hnisavé procesy v reprodukčním systému, pohlavní nemoci, včetně kapavky  –  nebezpečné, dochází k poškození sliznice (tampony s eo), při vysokém dávkování může dojít i k nekróze tkání. Existují zahraniční weby, kde jsou tyto stavy popisovány jako velmi nebezpečné. Kapavka – Způsobuje ji gramnegativní bakterie Neisseria gonorrhoeae.  Jedinou možností, jak léčit tuto bakteriální, přenosnou pohlavní nemoc je léčba antibiotiky.
 • regenerují opary i spáleniny od slunce,
 • podporují hojení ran – hnisající rány, gangrény, vředy,
 • čistí krev, proto se skvěle uplatňují v řešení revmatoidní artritidy  –  že by esenciální olej z eukalyptu čistil krev  nebylo nikdy prokázáno.
 • vyrovnávají hladinucukru v krvi, účinné jsou při cukrovce  – Naprostý nesmysl, velmi nebezpečné a velmi zavádějící. V tradičním léčitelství se používal nálev nebo odvar z listů, alepouze při lehčích formách cukrovky, kdy ještě není potřeba píchat inzulin.
 • uplatňují se také veveterinární péči,
 • působí proti bolestem při popáleninách a urychlují zajizvení  – na popáleniny je vhodnější Levandule lékařská – angustifolia (syn. officinalis, vera) nebo Lavandin,
 • díky eucalyptolu (oxid 1,8 cinelol)  (1,8 cineol oxid)  působí silně proti plísním a odhleňují organismus,
 • působí proti bolesti svalů a kloubů, ulevují při bolestech nervového původu,
 • a vykazují silné imunostimulační, protiinfekční, antibakteriální a antivirové vlastnosti.
Eukalypty jsou podobné svými účinky čajovníkovému rodu Maleleuca, jmenovitě éterickým olejům tea tree, kajeput, niaouli, rosalina (levandulové tea tree). Ve směsích se eukalyptus s čajovníkem a jejich odrůdy vzájemně skvěle doplňují vůní, fyzickými i emocionálními účinky.


Domácí eukalyptová lékárnička

Pokud si právě zařizujete domácí aroma lékárničku, určitě do ní zařaďte eukalypty. Jako oleje jsou všestranné, užitečné a bezpečné. Ohled berte na těhotenství, věk dětí a aktuální zdravotní stav osoby, která bude olej užívat. Právě s ohledem na to, komu je olej určen, vyberte druh eukalyptu. Následující výčet blahovičníků a jejich účinků vám s tím pomůže.
 
 1. Blahovičník kulatoplodý – EUCALYPTUS GLOBULUS

KAŠEL, KAŠEL A ZASE KAŠEL

Snad nejznámější a nejvíce používaný eukalyptus vůbec. V chemické výbavě kulatoplodého blahovičníku dřímá vysoké zastoupení oxidu 1,8 cinelol, (cineol)  což z něj činí předního odborníka na mykózy (plísně) a infekce. Skvěle se osvědčuje při dýchacích obtížích, zánětu hrtanu (laryngitidě), zánětu průdušek (bronchitidě), astmatu  –  (pokud nemáte 100% zdroj s GM, vůbec bych se o tom nezmiňovala) a kašli, kde pomáhá vykašlat hlen. Oceníte jej při zánětech v močovém ústrojí  viz výše i častých bolestech hlavy.

Mně se osvědčuje také při bolestech kloubů, potřebě zahřátí a uvolnění svalů. U přepracovaných lidí je skvělý na migrény.

Eucalyptus globulus není vhodný pro malé děti, starším dětem doporučuji neaplikovat na obličej. Pro děti je vhodnější varianta Eucalyptus radiata, o kterém se dozvíte níže.

Doplňuji také malé upřesnění od kolegyně Kateřiny Kloudkové  (Kloudové):  „Doporučuji používat éterický olej Eukalyptus globulus s opatrností zejména u osob trpících bronchiálním astma. Ačkoliv výzkum ukazuje, že Eukalyptus globulus je užitečný na bronchiální neboli průduškové astma, také v některých případech prokázal, že by mohl naopak být příčinou začátku astmatického záchvatu.“

 
 1. Blahovičník citrónový – EUCALYPTUS CITRIODORA

PROTI BAKTERIÍM A ŠKŮDCŮM

Pokud není vašemu nosu zrovna dvakrát sympatické výrazné, kořenité, kafrová aroma „klasického“  Eucalyptu globulu, možná vás osloví citriodora, příjemně a svěže vonící blahovičník, který se mi velmi osvědčil tam, kde je potřeba zklidnit, tlumit a jemně bojovat.
Eucalyptus citriodora (zvaný též citronovonný) je skvělý do směsí pro odlákání hmyzu. Já jej miluji v létě při cestování autem – na osvěžení, udržení pozornosti, proti vosám a komárům. Protože obsahuje málo cinelol  (cineol)  oxidu, není ideálním pomocníkem pro odhlenění, což vynahrazuje svým osvědčeným působením proti bakteriím.
 
 1. Blahovičník paprsčitý – EUCALYPTUS RADIATA

JEMNÝ BOJOVNÍK PRO DĚTI

Eucalyptus radiata je velmi dobře přijímám dětmi, má totiž výrazně jemnější, přívětivější, čistou a svěží vůni. Výrazně čistí a podporuje imunitu. Radiata je opora, pokud s dětmi řešíte dýchací onemocnění. Na rýmu je skvělý na celou noc do difuzéru, pro podporu dýchání a odhlenění zase na masáž nožiček a poklepovou masáž hrudníku.
Dospělým pomáhá při vleklé, chronické únavě a na unavené svaly. Ženy jej ocení při poševních zánětech  viz  výše
 
 1. Blahovičník pobřežní – EUCALYPTUS CAMALDULENSIS

UŠNÍ, NOSNÍ, KRČNÍ

Pokud hledáte eukalyptový olej zcela bezpečný a bezproblémový pro těhotné ženy i malá miminka, přitom vhodný na onemocnění ORL, pak jste u camaldulensisu na správné adrese. Tento ne příliš známý druh eukalyptu účinně a rychle řeší infekce v oblasti krční, ušní, nosní, velmi výrazně napomáhá vykašlávání a bojuje při infekcích v dýchacích a močových cestách.

 
 1. Blahovičník mátový – EUCALYPTUS DIVES

Blahovičník mátový patří k méně známým odrůdám blahovičníku, kterým stojí věnovat pozornost. Vzhledem k nízkému obsahu oxidu 1,8 cinelol  (cineol)  je v 1% ředění vhodný i na pokožku, kde výrazně podporuje hojení. Vhodný je na  zánět dutin a středního ucha, bronchitidu, zánět pochvy a vaginální výtoky, při zánětu ledvin. Velmi nebezpečné a zavádějící, když není uveden žádný způsob použití. Jak ho použiji například na zánět ledvin?
 
 1. EUCALYPTUS STAIGERIANA

Tento jemný eukalyptus vonící po ovoci a citronu působí antivirově, je protizánětlivý, pracuje s oblastí našeho středu (solar plexus), při zánětech kloubů. Ulevuje napjaté psychice, zklidňuje, vhodný při úzkostných stavech. Dětmi je dobře přijímán a snášen.

V dalším článku se s vámi podělím o konkrétní receptury na aroma směsi s různými eukalypty a také tipy, které mi pomáhají na mateřské „dovolené“ se synem, sama sebou i v práci s klienty.

Zatím vám přeji krásné voňavé dny a uvolněný dech,

Tereza Machová


Autorkou článku je Tereza Machová, Kouzlo vůní. Sponzor článku: Asociace českých aromaterapeutů.

Použitá literatura:

Tisserand, R.: Umění aromaterapie, Alteranativa, spol. s.r.o.., Praha 5, r. 1992
Noe, M.: Aromaterapie do kapsy, One Woman Press, Praha, 2014
Worwood, V.A.: Voňavá lékárna, One Woman Press, Praha, 2009

Další články
Inhalace, difuzéry, katalytické lampy
Inhalace, difuzéry, katalytické lampy
INHALACE BEZPŘÍSTROJOVÁ Bezpřístrojové inhalace mohou být studené nebo horké. Představují velmi účinný způsob aplikace éterických olejů, který je vhodný například k intenzivní péči o pokožku obliče...

MASÁŽE DĚTÍ A KOJENCŮ
MASÁŽE DĚTÍ A KOJENCŮ
Voňavé doteky jsou pro naše miminka hojivým balzámem hned po narození, ale i v celém průběhu jeho života. Je dobré udělat z masáže rituál, kdy opakovaně ve stejnou dobu masírujeme své děťátko denně...

Santalové oleje (Sandalwood) - Proč jsem proti jejich používání
Santalové oleje (Sandalwood) - Proč jsem proti jejich používání
Řada lidí se mě ptá, proč mám v horní části své webové stránky logo „Tento web neobsahuje santal a růžové dřevo (rosewood)“. Odpovídal jsem na tyto otázky prostřednictvím e-mailů, ale mám pocit, že na...