• Datum: 11. března 2017
  • Zobrazeno: 4184x

Martin Watt

Pokud chceme určit, které esenciální oleje jsou bezpečné pro použití na kůži, je potřeba vzít v úvahu velké množství proměnných. Samozřejmě nejdříve konzultujeme RIFM a další zdroje uvádějící maximální možné množství pro užití na kůži za nejrůznějšími účely.

Nicméně co standardizované údaje většinou opominou vzít v úvahu jsou faktory zeměpisné a klimatické, které ovlivňují to, jak kůže reaguje na aplikaci aromatických extraktů.

Faktory způsobující potencionální fotosenzibilitu a senzibilitu jsou:

Vyšší než průměrné množství UV záření je faktor obzvláště důležitý pro lidi, kteří žijí ve vyšších nadmořských výškách, kde se intenzita UV záření zvyšuje zhruba o 20% na každých 900 metrů vyvýšení. To nemusí znamenat problém pro mnoho esenciálních olejů. Nicméně byste toto měli brát v úvahu při užití bergamotu, limetky, verbeny  a u některých olejů s menším potenciálem fotosenzibility, které zmiňuji ve svých publikacích ohledně bezpečnosti. V takových podmínkách bude rozumné se vyvarovat užití jakýchkoli olejů s potenciálem fotosenzibility. Takže není záhodno používat tyto oleje v přípravcích, které byste potom nanášeli na kůži vystavenou záření. Především kosmetičky toto musí znát a neužívat tyto oleje v přípravcích na pleť nebo v úplně velmi malinkém množství. Lidé by se nikdy neměli jít slunit ihned po masáži nebo ošetření obličeje, kde byly použity esenciální oleje a ani poté, co nanesli parfém.

Vyšší než průměrná teplota sem také spadá. Když se dělají testy na kůži na lidech, tak se většinou dělají na dermatologických klinikách, kde většinou nebývá veliké horko. Cokoli, co způsobí rozšíření pórů, způsobí také větší vstřebávání aplikovaných složek. A to horko způsobit dokáže.

Vyšší než průměrná vlhkost.  Tento faktor je pravděpodobně důležitejší než vysoká teplota, protože nadměrná humidita způsobuje velké rozšíření pórů a masivní pocení. Protože s tím mám osobní zkušenost, tak vás mohu ujistit, že podráždění v takovém dusnu santalovým olejem je velice nepříjemné. Není proto moudré používat esenciální oleje v saunách nebo tureckých lázních plus samozřejmě je problém hořlavost těchto látek na horkém povrchu.

Genetické varianty typů kůže. Tento faktor ovlivňuje to, jakým způsobem reaguje imunitní systém na určité esenciální oleje. Například se ví, že východní rasy mají predispozici k senzibility na ylang olej. Skandinávská rasa má vyšší reakci s borovicovými oleji. Bohužel byl v této oblasti učiněn jen malý průzkum a tak se musíme spokojit jen s obecnými pravidly: lidé s tmavším typem pleti mají zabudovaný faktor sluneční ochrany, což jim zmenšuje riziko fotosensitivizace.  Nicméně je navzdory tomuto faktu známo, že bergamot může způsobit problém i u nejtmavšího typu pleti. Na druhé straně škály je kdokoli s tenkou bílou pletí daleko zranitelnější vůči UV záření a proto také vůči fotosenzibilitě.

Takže si ukažme nějaké hypotetické scénáře:

  1. Máte 85-ti letou babičku, která žije na kopci vysokém 500 metrů, ale ten kopec už je na náhorní plošině vysoké 900 metrů. Je to velmi teplá oblast, kde obloha je jako vymetená po většinu roku. Babička má papírově jemnou kůži na rukou a pažích. Miluje svoji zahrádku a ráda na ní pracuje, když je sluníčko a přitom si prohřívá své staré kosti. Požádá vás, abyste jí vyrobili krém na vysušené ruce a obličej. A vás napadne, že nádech pomeranče a limetky by krému dodal svěží a příjemnou vůni. Když jste absolvovali svůj kurz aromaterapie, říkali vám, že „musíte pužívat jen kompletní a nemodifikované oleje a nikdy nepoužívejte nic, co není tak, jak příroda zamýšlela“. Babička použije krém na obličej a jde zahradničit, je horký a dusný den. A pak vám najednou zavolá a říká, že jí kůže pálí a co s tím má dělat? Možná začněte pročítat svou pojistku  - bude vám k dobru, že babička je člen rodiny.
  2. Váš manžel jezdí do hor po celém světě. Chystá se na výpravu, která začíná trekem vlhkým a dusným lesem zamořeným nejrůznějším hmyzem. Požádá vás, zda byste mu nevyrobila přírodní repelent. A vy víte, že citronela je k tomuto účelu přímo výborná, takže přidáte 10 kapek do krému na opalování. On si takto upravený krém namaže na obličej, nohy, ruce a paže, než opustí tábor a vydá se na cestu džunglí. Zavolá vám na mobil, aby vás ujistil, že prošli džunglí a že táboří na úpatí hory. Krém proti hmyzu prý funguje výborně, nic ho nepokousalo. Přejde den – přejde druhý – a vy nedostáváte žádnou zprávu. Třetí den vám volá jeho kamarád, který vám sděluje, že váš manžel je v místní nemocnici s ošklivě nateklou a zanícenou kůží na nochách, rukách a pažích a že lékaři nemohou přijít na to, co se mu stalo, protože nikdo další z výpravy tyto potíže nemá. A kamarád nahlas uvažuje, že váš manžel možná má příliš citlivou pokožku vůči slunci, protože se zastavili na chvilku na ledovci ve výšce 3000 metrů, ale ty potíže měl až den poté. A rozvod je na spadnutí!!

Shrnutí:

Pokud jste proškolený aromaterapeut nebo kosmetička nemusíte nutně věřit všemu, co se píše v knihách o aromaterapii a bezpečnostních opatřeních. Dlužíte to svým klientům vyhledávat si sami informace. Pokud nejste školení, nikdy se nespoléhejte na to, co vám říká prodavačka v obchodě. V současné době se zdá, že sensitivita se stává stále větším problémem a pokud u vás k senzitivizaci dojde, není to legrace. Může to vést k dalším dlouhotrvajícím kožním potížím a znetvoření kůže.  I takzvaná  „velká esa“  aromaterapie propagují oleje, u kterých jsou jejich rizika už dobře známá, takže si nikdy nemyslete, že všechno, co vám říkají, je pravda. Snažte se a hledejte způsoby, jak si sami informace o bezpečnosti ověřit.

 

Martin Watt je vynikající autor, konzultant aromaterapie, učitel, kvalifikovaný fytoterapeut a masér. Specializuje se na aromaterapii a esenciální oleje. Martin zasvětil celé roky bádání v oboru rostlinném lékařství, znovuobjevoval znalosti, které byly pohřbeny v refernčních knihovnách a především se zabýval vyhledáváním vědecké literatury k otázce užití a bezpečnosti esenciálních olejů. Všechny tyto informace použil k vytvoření uznávaných obchodních referenčních příruček a výukových materiálů. Martin je proslulý tím, že odmítá mýty v aromaterapii.

 

Zdroj a copyright:

www.aromamedical.org

http://www.aromamedical.org/pdf/Photosensitisation_factors.pdf

Se svolením autora přeložila Česká aromaterapeutická společnost


Další články
Esenciální oleje během těhotenství
Esenciální oleje během těhotenství
Esenciální oleje během těhotenství Odhalené mýty & některá fakta  Martin Watt 2013 rozšířená verze květen 2014   Několik mladých žen mi na toto téma emailovalo. Obávaly se účinků na dít...

Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Obchod s esenciálními oleji se za posledních 100 let rozrostl do neuvěřitelných rozměrů. Esenciální oleje nebo jejich chemické složky jsou nejvíce využívány v parfumerářském, potravinářském, kosmetick...

Levandulový olej v těhotenství
Levandulový olej v těhotenství
Robert Tisserand Vyhledávač Google “Vyhnout se vysokým dávkám levandulového oleje během těhotenství, protože je to děložní stimulant,” vyhledá na 10 500 odkazů, aniž by vám řekly, co jsou vysoké dávky...