• Datum: 16. července 2017
 • Zobrazeno: 5142x

Autor: Renata Klečková

Název tohoto stálozeleného keře, dorůstající do výšky až 50 cm, pochází z řečtiny a vznikl spojením slova Hélios /slunce/ a chryos /zlatý/. Roste na suchých stanovištích s přímým sluncem, miluje hlinitopísčitou půdu a nesnáší přemokření. Stříbřité listy se používají do polévek, dušeného masa a pokrmů z rýže. Šíří kolem sebe vůni, připomínající kari. Lze ho pěstovat i v přenosných nádobách. Pěstuje-li se ve slunných zahradách, po odkvětu se provede zpětný řez, aby rostlina na příští rok posílila. Množí se řízkováním v jarních měsících. I po usušení si rostlina zachovává tvar a květy svou žlutou barvu, proto nese také jméno Imortelka (Immortal) - nesmrtelný.

Tradiční užití

Helichrysum italicum (Roth) bylo použito pro své léčivé vlastnosti po dlouhou dobu v tradiční medicíně středomořských oblastí. Na základě těchto poznatků je tato bylina v popředí výzkumu pro její farmakologické aktivity, nicméně většina z jejich tradičně nárokovaných forem léčení nejsou dosud vědecky prokázána a je zapotřebí dalších ověřitelných výzkumů pro oprávnění specifických účinků. Etno-farmakologické údaje bylin ukazují, že nejčastěji hlášené tradiční použití H. italicum souvisí s respiračními, zažívacími a kožními záněty. Jiné terapeutické aplikace zahrnují antimikrobiální použití a hojení ran, stejně jako onemocnění žlučníku a močového měchýře a analgetické použití. Vědecké ověření těchto znalostí závisí na studiích in vitro a in vivo. (Viegas et al, 2013)

Rané popisy léčivých použití rostlin z rodu Helichrysum jsou udávány bez jasného označení daného druhu, kterého se informace týká (Theophrastus, Dioscorides). Helichrysum je považován za velmi složitý rod s velkou rozdílností mezi některými druhy (Sala, 2001), což je důvodem k obtížnému historickému i současnému zařazení rostlin.

Z celkového počtu více než 1025 druhů nalezených v rodu Helichrysum a 339 poddruhů (Peyron, Acchiardi at.al. 1978), je téměř 25 druhů považováno původem z oblasti Středomoří, včetně Helichrysum italicum a jejích dvou poddruhů, H. italicum (Roth) Don subsp. italicum a H. italicum subsp. microphyllum (Willd.) Nyman (Viegas D. at al.2013). Dalšími nejvíce zkoumanými druhy je Helichrysum staechas L. Staechas (Esterel), H. Italicum (Roth) Guss. Subsp serotinum (Boissy) H. Angustifolium D.C., a H.plicatum D.C.) (Peyron, Acchiardi et.al.1978)

Zde uvádím pro příklad, jak rozdílné chemotypy esenciálních olejů u stejného druhu a poddruhu mohou být z H. italicum subsp. italicum a H. italicum subsp. microphyllum používaných v aromaterapii:

H. italicum subsp. italicum (Morone-Fortunato et al, 2010).: (Bianchini et al, 2001; Paolini et al, 2006)

 • jeden je charakteristický zvýšeným procentem monoterpenů jako jsou neryl-acetát, neryl propionát a D-pinen,
 • další je tvořen vysokým množstvím geraniolu a geranylacetátu,
 • třetí typ má velkým podíl seskviterpenů (Bianchini et al, 2001 (Bianchini et al., 2001 Morone-Fortunato et al, 2010), Morone-Fortunato et al, 2010).

H. italicum subsp. microphyllum

 • jeden poddruh je bohatý na nerol, neryl-acetát, neryl propionát, linalool a limonen,
 • další se vyznačuje vysokým množstvím ar-curcumenu, J-curcumenu a rosifoliolu (Angioni et al, 2003).
 • rozdílnost chemických profilů závisí na faktorech okolního prostředí, zejména vlastnosti půdy (Bianchini et al., 2009)

Esenciální olej Helichrysum italicum subsp. italicum

Jeho aroma je intenzivní, teplé, sladkohořké. Sbírají se kvetoucí vrcholy.

Účinky esenciálního oleje H. Italicum supsp. italicum

Obsahuje regenerativní složky, které podporují hojení ran a urychlují zajizvení včetně keloidních jizev. Neplatí to ovšem pro jizvy staré. Zvláště účinný je v kombinaci s levandulí (Lavandula angustifolia) a šípkovým olejem (Rosa canina).

Popáleniny (zde je účinnější levandule nebo lépe ve směsi s levandulí)), revmatoidní artritida ve směsi s dalšími oleji, ztuhlé svaly a klouby, namoženiny, natažené šlachy a svaly, protizánětlivá a antibakteriální aktivita (akné vulgaris).

Helichrysum je hojně obsaženo v přípravcích pečujících o pleť. Někteří výrobci přírodní kosmetiky si vystavěli na tomto esenciálním oleji svůj marketingový obchod pro jeho regenerační a mikrocirkulační vlastnosti.

Popularita esenciálního oleje Helichrysum italicum upsp. italicum

Olej z Helichrysa nachází uplatnění jako vonná složka ve vůních používaných při výrobě mýdel, kosmetických přípravků a parfémů. Je relativním nováčkem v aromaterapeutické praxi a aromaterapeutickém průmyslu. Před rokem 1980 nebyl tento esenciální olej vůbec znám. Dnes je uváděn téměř na všech prodejních webových stránkách a jsou mu připisovány všestranné terapeutické vlastnosti.

Zde uvádím některé z nich (vybráno z webů, blogů, populárních knih a dalších zdrojů)

 • Stimulace arteriální cirkulace – není prokázáno
 • Jaterní selhání, jaterní nedostatečnost - velmi nebezpečné tvrzení
 • Snižuje hladinu cholesterolu - nepotvrzeno
 • Antikoagulant - zabraňuje srážení krve – žádný esenciální olej není antikoagulant
 • Antidiabetikum – v některých oblastech je používán nálev, ale zatím není potvrzena jeho účinnost. Jedná se velice zavádějící tvrzení.
 • Astma – převzato z bylinného působení rostlinného extraktu
 • Vysoká teplota – žádné esenciální oleje nesnižují vysokou teplotu
 • Černý kašel – velmi nebezpečné, patří do rukou lékařů. Je to vysoce nakažlivé, akutní a infekční onemocnění.
 • Gastritida – v některých oblastech formou nálevu, ne EO, neověřeno
 • Kolitida – pouze u rostlinného extraktu
 • Kašel – použití v tradiční medicíně, je mnoho zajímavějších olejů pro toto použití.
 • Stimulant jaterních funkcí – opravdu ne
 • Flebitida (zánět žil) – esenciální oleje neproniknou tak hluboko přes kůži, takže nemohou prostoupit do žilních stěn. Pravděpodobně převzato z bylinného působení rostlinného extraktu.
 • Zánět dutin – jsou mnohem účinnější prověřené oleje (německý heřmánek, eukalyptus globulus)

Bezpečnost: Tento olej neprošel žádným formálním testováním na bezpečnost. Neužívat olej vnitřně. Nepoužívat neředěný na kůži.
 

Reference:

Angioni, A., Barra, A., Arlorio, M., Coisson, J.D., Russo, M.T., Pirisi, F.M., Satta, M., Cabras, P., 2003. Chemical composition, plant genetic differences, and antifungal activity of the essential oil of Helichrysum italicum G. Don ssp. microphyllum (Willd) Nym. Journal of Agricultural and Food Chemistry 51, 1030-1034.

Bianchini, A., Tomi, P., Costa, J., Bernardini, A.F., 2001. Composition of Helichrysum italicum (Roth) G. Don fil. subsp. italicum essential oils from Corsica (France). Flavour and Fragrance Journal 16, 30-34.

Bianchini, A., Santoni, F., Paolini, J., Bernardini, A.F., Mouillot, D., Costa, J., 2009. Partitioning the relative contributions of inorganic plant composition and soil characteristics to the quality of Helichrysum italicum subsp. italicum (Roth) G. Don fil. essential oil. Chemistry & Biodiversity 6, 1014-1033.

Guinoiseau E. At al. Biological properties and resistance reversal effect of Helichrysum italicum (Roth) G. Don. Microbial pathogens and strategies for combating them: science, technology and education (A. Méndez-Vilas, Ed.) 2013.

Morone-Fortunato, I., Montemurro, C., Ruta, C., Perrini, R., Sabetta, W., Blanco, A., Lorusso, E., Avato, P., 2010. Essential oils, genetic relationships and in vitro establishment of Helichrysum italicum (Roth) G. Don ssp. italicum from wild Mediterranean germplasm. Industrial Crops and Products 32, 639-649.

Peyron L., Acchiardi J. At al. Compositionn of Helichrysum essential oils. Perfumer and Flavorist Vol.3, 1978

Sala, A., 2001. Principios antiinflamatorios y antioxidantes de Helichrysum italicum (Roth) G. Don. PhD Thesis, University of Valencia, Valencia.

Viegas D. at al. Helichrysum italicum: From traditional use to scientific data, Journal of Ethnopharmacology, 2013.

Watt M. Herbs and Essential Oils – the diferences in action and errors in aromatherapy.

 

Renata Klečková má dlouholeté zkušenosti s esenciálními oleji. Ve své praxi se věnovala sportovním a relaxačním masážím. Velkým obohacením byla stáž v nemocnici u Milosrdných sester, kde pomocí esenciálních olejů zmírňovala utrpení dlouhodobě nemocných na LDN a pacientů v terminálním stádiu. Pracovala ve společnosti Cosmetics Atok International, kde se zabývala povahou olejů ve vývoji přírodní kosmetiky. Je spoluautorkou knihy „Aromaterapie v kosmetické praxi“ a spoluzakladatelkou České aromaterapeutické společnosti.


Další články
Esenciální oleje během těhotenství
Esenciální oleje během těhotenství
Esenciální oleje během těhotenství Odhalené mýty & některá fakta  Martin Watt 2013 rozšířená verze květen 2014   Několik mladých žen mi na toto téma emailovalo. Obávaly se účinků na dít...

Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Obchod s esenciálními oleji se za posledních 100 let rozrostl do neuvěřitelných rozměrů. Esenciální oleje nebo jejich chemické složky jsou nejvíce využívány v parfumerářském, potravinářském, kosmetick...

Levandulový olej v těhotenství
Levandulový olej v těhotenství
Robert Tisserand Vyhledávač Google “Vyhnout se vysokým dávkám levandulového oleje během těhotenství, protože je to děložní stimulant,” vyhledá na 10 500 odkazů, aniž by vám řekly, co jsou vysoké dávky...