• Datum: 18. ledna 2015
  • Zobrazeno: 3903x

Autor: Robert Tisserand
 

V některých aromaterapeutických kruzích se často objevuje názor, že hlavní terapeutický přínos esenciálních olejů je, že jsou bohaté na kyslík, a že účinně předávájí tento kyslík do buněk a tkání těla, a tím výrazně zlepšují zdraví. Například Jim Lynn píše následují pod názvem “Esenciální oleje…..Přírodní odpověď na nedostek kyslíku:"  

Pokud existuje jediný VELKÝ důvod používat esenciální oleje každý den, je možné jej shrnout do jednoho slova …..KYSLÍK. Esenciální oleje jsou jím nabité (koncentrované a obsahují minimálně 50 krát vice kyslíku, než rostliny, ze kterých se vyrábějí …)

Přestože esenciální oleje mohou obsahovat stovky různých prvků, tři základní prvky, které jsou pro všechny oleje společné jsou vodík, uhlík a KYSLÍK. Takže pokaždé, když inhalujete esenciální oleje, nebo je aplikujete na své tělo, je vaše tělo obohacováno kyslíkem, potřebným pro očistu od toxinů a boj s patogeny, způsobujícími nemoce. To je důvod, proč každodenní užívání esenciálních olejů může pomoci získat lepší imunitní system, a proto lidé, kteří používají essenciální oleje (několikrát denně) zřídka trpí nemocemi.    

Jedním z neuvěřitelných aspektů esenciálních olejů je jejich schopnost pronikat a nést živiny do buněčných nukleonů. Dr. Radwan Farag, Ph.D., vedoucí katedry biochemie na univerzitě v Káhiře je muž, kterému je připisováno zdokumentování okysličování a antioxidační aktivitu, kterou esenciální oleje přinášejí.

Pokud se sníží viskozita krve, zvyšuje se rychlost jejího proudění. Čím vyšší je rychlost, tím vice kyslíku je naše krev schopna dodat do tkání.Když se éterické oleje dostanou do krevního oběhu, zvyšují cirkulaci, čímž se zvyšuje okysličení.

 

Zde je ten samý text s dodaným komentářem:

Pokud existuje jediný VELKÝ důvod používat esenciální oleje každý den, je možné jej shrnout do jednoho slova …..KYSLÍK. Esenciální oleje jsou jím nabité (koncentrované a obsahují minimálně 50 krát vice kyslíku, než rostliny, ze kterých se vyrábějí ……

(Jak došel autor k číslu 50x, je ponecháno na představivosti čtenáře, ale my jsme mohli porovnat kyslík v esenciálních olejích s atmosferickým kyslíkem. Vzduch v nulové nadmořské výšce obsahuje 21% kyslíku, a o 50x vyšší koncentrace by byla…..dobře, nemožná, protože I pětkrát by bylo více než 100%. Navíc, převládající prvky nacházející se v esenciálních olejích jsou vodík a uhlík, kyslík je menší hráč. V nejlepším případě mohou některé esenciální oleje obsahovat stejnou koncentraci kyslíku, jako je ve vzduchu. Ale v procentech, ne v množství. Neexistuje žádný způsob, kterým by esenciální oleje mohly dodávat tolik kyslíku, kolik ho při každém nádechu vdechujeme).       

Přestože esenciální oleje mohou obsahovat stovky různých prvků, (náznak neznalosti autora:.. Na celé planetě Zemi existuje jen 94 přirozeně se vyskytujících prvků a jen pět z nich lze nalézt v základních olejových složkách. Všechny obsahují vodík a uhlík (jsou známé jako uhlovodíky) a některé také obsahují kyslík, a (jen málo z nich obsahuje dusík nebo síru). Tři základní prvky společné pro všechny oleje jsou vodík, uhlík a kyslík (ano, všechny esenciální oleje pravděpodobně obsahují složky s kyslíkem - ale některé, jako citrusové oleje, obsahují velmi málo kyslíku. - jen asi 1%).Takže pokaždé, když inhalujete esenciální oleje, nebo je aplikujete na své tělo, je vaše tělo obohacováno kyslíkem, potřebným pro očistu od toxinů a boj s patogeny, způsobujícími nemoce. (Tady je důležitý rozdíl mezi "volným" nebo elementárním kyslíkem, jako je kyslík ve vzduchu, který dýcháme, a "vázaným" nebo molekulárním kyslíkem, který se nachází v některých (NE VE VŠECH!) složkách esenciálního oleje. Kyslík vázaný do molekuly musí být uvolněn ze svých molekulových řetězců před tím, než může být použit v těle jako kyslík, a velké množství kyslíku, který je obsažen v základních molekulách oleje se z molekul při metabolizmu v játrech neuvolňuje. Když je kyslík uvolněn, často je to ve formě potenciálně nebezpečných peroxidů nebo volných radikálů. Samozřejmě je pravda, že pokaždé, když inhalujete, můžete obohatit své tělo kyslíkem, ale éterické oleje nemají s tímto procesem nic společného). To je důvod, proč každodenní užívání esenciálních olejů může pomoci získat lepší imunitní system, a proto lidé, kteří používají essenciální oleje (několikrát denně) zřídka trpí nemocemi.

(Existuje domněnka, že vyšší okysličenost přináší “efektivnější” imunitní systém. A také existuje domněnka, že lidé, používající esenciální oleje pravidelně, trpí nemocemi méně často, než ti, kdo je nepoužívají.)

Jedním z neuvěřitelných aspektů éterických olejů je jejich schopnost pronikat a nést živin přes buněčnou stěnu do buněčného jádra.(Nejsem si vědom toho, že by existoval jakýkoli důkaz, že by složky esenciálního oleje jakkoli zvyšovaly vstřebávání živin přes buněčné stěny, i když je to proveditelné. Nicméně, živiny nejsou přiváděny do jádra, jsou uloženy v jiných částech buňky.)Dr. Radwan Farag, Ph.D., vedoucí katedry biochemie na univerzitě v Káhiře, je muž akreditován pro dokumentaci okysličování a antioxidační aktivitu esenciálních olejů.(Dr. Farag nevydal nic o "okysličování" esenciálních olejů. Stejně tak nikdo jiný, protože takový fenomén neexistuje. Dr. Farag skutečně zveřejnil dva dokumenty o antioxidační schopnosti některých éterických olejů, a jsou tam uveřejněny stovky článků publikovaných jinými výzkumníky na stejné obecné téma). Pojem "Antioxidant" popisuje schopnost těchto olejů chránit tělo před oxidačním stresem - poškození buněk způsobené kyslíkem ve formě reaktivních forem kyslíku nebo volných radikálů. Kyslík může být prospěšný, ale také může být škodlivý. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14750197

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9713581

Pokud se sníží viskozita krve, zvyšuje se rychlost jejího proudění. Čím vyšší je rychlost, tím vice kyslíku je naše krev schopna dodat do tkání.Když se éterické oleje dostanou do krevního oběhu, zvyšují cirkulaci, čímž se zvyšuje okysličení.

(Takže všechny éterické oleje zřejmě zvyšují rychlost cirkulace zředěním krve, a proto se buněčné okysličení zvyšuje. Je to zajímavá myšlenka, ale ředění krve je ve specifických situacích nebezpečné, jako před operací, nebo v případech problematické krevní srážlivosti. Aerobní cvičení, a jeho následné účinky na dýchání, srdeční frekvenci a krevního oběhu, je méně riskantní, účinnější a osvědčená cesta k udržení zdraví, pomocí stejného typu mechanismu: "Aerobní cvičení – Přírodní řešení nedostatku kyslíku").

Esenciální oleje, pokud vůbec něco, jsou součástí přírodního řešení oxidačního stresu (alespoň některé z nich jsou), který je přímou či nepřímou příčinou mnoha zdravotních problémů, včetně cévní mozkové příhody, poškození sluncem a rakoviny. Nicméně, esenciální oleje samy o sobě musí být chráněny před oxidací, degenerativním proceses, ve kterém ztrácí čerstvost a terapeutickou účinnost. Toto dilema bylo předmětem jedné z mých přednášek v Tokiu v září 2010 : Oxidační Procesy a Esenciálních Oleje.

Věřit tomu, že éterické oleje jsou schopny blahodárně okysličovat tkáně a stimulují imunitní system, protože někdy obsahují kyslík, ukazuje na neznalost základnů biologie, a způsobu, jakým éterické oleje komunikují s tělem. Citovat odborné články, které jste zjevně vůbec nepochopil, je velmi nerozumné. Vrháte na aromaterapii špatné světlo, Jime. A váš pravopis také není z nejlepších, což věci zrovna nepřidává. Jen upozorňuji…. Podobné nesmysly o esenciálních olejích a okysličení naleznete zde na mnoha jiných webových stránkách.

Zdroj: https://roberttisserand.com/2010/11/the-oxygenation-myth/

https://blog.youngliving.com/why-essential-oils-work-best-for-mold/#.VLRIjkuSFNk

 

Se souhlasem pana Roberta Tisseranda přeložila Česká aromaterapeutická společnost.


Další články
Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Obchod s esenciálními oleji se za posledních 100 let rozrostl do neuvěřitelných rozměrů. Esenciální oleje nebo jejich chemické složky jsou nejvíce využívány v parfumerářském, potravinářském, kosmetick...

Levandulový olej v těhotenství
Levandulový olej v těhotenství
Robert Tisserand Vyhledávač Google “Vyhnout se vysokým dávkám levandulového oleje během těhotenství, protože je to děložní stimulant,” vyhledá na 10 500 odkazů, aniž by vám řekly, co jsou vysoké dávky...

GALÉN - největší lékař římského impéria
GALÉN - největší lékař římského impéria
Galén byl největším lékařem starého Říma. Jestli Hipokrat položil základy řeckého lékařství, Galén jeho teorie a praxi dále rozvinul a dovedl řecko-římské lékařství k zenitu. Claudius Galenus neboli G...