• Datum: 21. listopadu 2017
  • Zobrazeno: 15125x

Autor: Martin Watt

V roce 2014 FDA ve Spojených státech podnikla právní kroky proti společnosti doTerra vzhledem k tomu, že společnost dlouhodobě porušovala zákony týkající se zdravotních účinků esenciálních olejů. FDA zabránila, aby distributoři doTerra dále šířili nebezpečná, nehorázná a protiprávní tvrzení o zdravotních účincích esenciálních olejů.

https://www.fda.gov/inspections-compliance-enforcement-and-criminal-investigations/warning-letters/doterra-international-llc-09222014

Všechny členské země Evropské unie jsou povinny dodržovat platnou legislativu ve zdravotnictví. Ve Velké Británii nesmí prodejci esenciálních olejů uvádět, že esenciální oleje mají léčivé účinky a působí jako lék. V zemích EU se uplatňování takových nařízení liší. To, že nařízení uplatňována někde nejsou, neznamená, že nejsou součástí tamní legislativy.

Nevím, zda tvrzení na internetu (kterým se budeme dále věnovat) od „nových uživatelů esenciálních olejů doTerra“ pochází z nevzdělanosti prodejců doTerra, anebo jsou důsledkem nějakých firemních školení v minulosti. Je ale jasné, že tato tvrzení jsou typově stejná s těmi, která jsme vídali na internetových stránkách prodejců doTerra ve Spojených státech. Tvrdí totiž, že esenciální oleje vyléčí vše od Eboly po Rakovinu.

Společnost doTerra je založena na multi-level marketingu neboli pyramidě. Publicita, kterou si doTerra sama tvoří je plná lží, kterým její prodejci věří, díky chytrému marketingu, kterému jsou vystaveni. Stěží to někoho překvapí, neboť zakladateli doTerry jsou manažeři jiné pyramidové společnosti Young Living. DoTerra si najímá vědecké „poradce“, aby si dodala věrohodnosti. Své prodejce pak indoktrinuje nepravdivými tvrzeními o léčebných účincích esenciálních olejů.

Ze zpráv na internetu je zřetelné, že se společnost snaží proniknout do několika zemí EU, protože v nich pořádá své nechvalně známé semináře. Cílem je vydělat spoustu peněz tak, že se jí upíšou noví prodejci, kteří o esenciálních olejích nic nevědí. Noví prodejci si musí koupit drahou základní zásobu esenciálních olejů na prodej a často brzo zjistí, že se neprodávají tak dobře, jak si představovali.

Dále se budu věnovat informacím od člověka, kdo dostal nebezpečnou radu od prodejce doTerry v jedné zemi EU. Prodejce zřetelně nevěděl nic o bezpečném užívání oleje ze skořicové kůry či jakéhokoli jiného esenciálního oleje. Mohu pouze předpokládat, že informace pochází od některého ze školitelů doTerry. DoTerra totiž během svých seminářů a školení šíří informace ústně, aby obešla legislativu zapovídající tvrdit, že látky neuznané jako léky mají léčivé účinky.

Od nového uživatele olejů doTerra

Jedné zákaznici distributor doTerry doporučil, aby použila pro na vaginální zánět olej ze zkořicové kůry zředěný v medu a užila vnitřně. Aby to bylo ještě horší, bylo ji doporučeno, aby „aby napustila tampon rostlinným olejem s pár kapkami oleje ze skořicové kůry či kadidla a vnitřně jej aplikovala.“ Pochopitelně, že to vyvolalo akutní zánět a zákaznice musela být ošetřena lékařem.

Při konfrontaci pak distributor DoTerry odmítal uvěřit tomu, že olej ze skořicové kůry zánět zhoršil. Kdokoli, kdo popírá, že olej ze skořicové kůry způsobuje chemické popáleniny kůže a sliznice, o bezpečném použití olejů zhola nic neví.

Další popsané případy závažných vedlejších účinků způsobených olejem ze skořicové kůry z literatury jsou zde:

Olej ze skořicové kůry se vylil jedenáctiletému chlapci do kapsy a způsobil mu závažné popáleniny. Sparks T. 1985. The Western j. of Medicine. 142. 6. 835.

Olej ze skořicové kůry obsahuje 60 – 90 % cinnamaldehydu. Zkoušky ukázaly, že již půlprocentní roztok má nepříznivé účinky. Malten, Van Ketel, Nater and Leim. Cont. Derm. July 1984

Cinnamaldehyd byl určen jako hlavní alergen v kosmetických výrobcích a parfémech. Hausen B. 1988 Allergiepflanzen-Pflanzenallergenne. Ladsberg pp 95-96

V dermatologické literatuře je mnoho informací o nepříznivých účincích skořicového oleje z kůry. Zmiňovaný prodejce neměl k výše uvedeným informacím zřetelně přístup anebo je ignoroval. V minulosti školitelé doTerra běžně šířili lež, že v případě, „kdy je esenciální olej nezředěný, nemůže způsobit nepříznivou reakci“. Pokud tedy prodejci nejsou mateřskou společnosti řádně vyškoleni, znamená to, že je takové společnosti zdraví zákazníků lhostejné.

Poznámka: Tento článek je přeložen je z části. Další část o nebezpečných tvrzeních ohledně účinků jednotlivých esenciálních olejů najdete v originále na :https://www.aromamedical.org/articlesarchive.html v sekci "Safety, toxicity and related issues."

Zdroj a copyright:

www.aromamedical.org

Se svolením autora přeložila Česká aromaterapeutická společnost

Martin Watt je vynikající autor, konzultant aromaterapie, učitel, kvalifikovaný fytoterapeut a masér. Specializuje se na aromaterapii a esenciální oleje. Martin zasvětil celé roky bádání v oboru rostlinném lékařství, znovuobjevoval znalosti, které byly pohřbeny v refernčních knihovnách a především se zabýval vyhledáváním vědecké literatury k otázce užití a bezpečnosti esenciálních olejů. Všechny tyto informace použil k vytvoření uznávaných obchodních referenčních příruček a výukových materiálů. Martin je proslulý tím, že odmítá mýty v aromaterapii.

 

 

Další články
Esenciální oleje během těhotenství
Esenciální oleje během těhotenství
Esenciální oleje během těhotenství Odhalené mýty & některá fakta  Martin Watt 2013 rozšířená verze květen 2014   Několik mladých žen mi na toto téma emailovalo. Obávaly se účinků na dít...

Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Obchod s esenciálními oleji se za posledních 100 let rozrostl do neuvěřitelných rozměrů. Esenciální oleje nebo jejich chemické složky jsou nejvíce využívány v parfumerářském, potravinářském, kosmetick...

Levandulový olej v těhotenství
Levandulový olej v těhotenství
Robert Tisserand Vyhledávač Google “Vyhnout se vysokým dávkám levandulového oleje během těhotenství, protože je to děložní stimulant,” vyhledá na 10 500 odkazů, aniž by vám řekly, co jsou vysoké dávky...