• Datum: 22. dubna 2016
  • Zobrazeno: 4356x

Autor: Robert Tisserand 

Esenciální oleje jsou nejšťastnější, když jsou v chladu. Když je budete skladovat v ledničce, vydrží vám dvakrát déle, hlavně pokud žijete v teplém podnebí. Esenciální oleje jsou drahé a vy si jistě přejete, aby zůstaly aktivní co nejdéle!

Chlad je v pořádku, oxidace ne
Postupem času oxiduje většina složek esenciálních olejů a teplo oxidaci pomáhá. Jakmile oxidace jednou začne, je těžké ji zastavit, i když jde o velice pomalý proces – trvá měsíce. Takže pokud náhodou necháte své esenciální oleje v rozpáleném autě na pár hodin, ještě se nemusíte trápit. Něco takového jim neublíží. A změna teplot na obě strany jim nevadí, pokud z toho většinu času jsou v chladu.

Oleje z citrusových plodů obsahují velký podíl limonenu a limonen je k oxidace obzvláště náchylný. Oxidace významně snižuje procento čistého limonenu v citronovém oleji, protože se mění v jiné substance. To má za následek dvě věci:

  •  protože váš citronový olej už neobsahuje tolik limonenu, nemá takové účinky, jaké by měl mít! Jak limonen oxiduje, terapeutický potenciál oleje klesá.
  • chemické sloučeniny, které takto vznikají – většinou oxidy a peroxidy limonenu – nejsou žádoucí, ani terapeutické a zvyšují riziko podráždění kůže. To riziko je sice malé, ale ne zanedbatelné.

Když byl citronový éterický olej skladován při teplotě 25°C, poklesl obsah limonenu za 12 měsíců z 67,1% na 30,7%. Zároveň bylo každý den na 3 minuty sundáno víčko. Ale skladování při 5°C s víčkem sundaným na 3 minuty jen jednou za měsíc mělo za výsledek degradaci jen minimální (Sawamura a kol. 2004). Při záměrné oxidaci oleje z citronové trávy ztratil tento olej téměř veškerou svou antibakteriální aktivitu (Orafidiya 1993).  

Ideální teplota
3-5 stupňů, tedy teplota většiny ledniček, je pro esenciální oleje ideální. Pokud je chcete skladovat v mrazáku, je to také v pořádku, ale takové nadbytečné chlazení na hodnotě nepřidá. A ještě pár věcí, na které je dobré dát si pozor:

  • pokud dáváte esenciální oleje do ledničky společně s potravinami, mohou vaše pochoutky začít chutnat jako skladované esenciální oleje. Takže je raději udržujte v nějaké nádobě: dřevěné krabičce, plastové krabičce nebo plastovém zapínacím sáčku. Pokud máte velkou sbírku olejů nebo ji plánujete, kupte si ledničku, která bude určena jen těmto olejům – ledničky se dají koupit v různých velikostech.
  • když jsou esenciální oleje v chladu, jejich viskozita se zvyšuje. Většinu olejů to markantně nezasáhne, ale některé mohou kapat pomaleji a růže otto dokonce ztuhne. (Pokud máte neředěnou růži otto a v lednici vám neztuhne, tak to není pravá růže otto.) Pokud potřebujete esenciální olej mírně zahřát, stačí ho na minutu podržet v dlani. Ale většina z nich to potřebovat nebude.

Jak poznat, že esenciální olej zoxidoval

  • nebude vonět tak čerstvě, jako voněl dříve. Nemusíte si toho všimnout, protože ke změně dochází pomalu, ale jakmile si koupíte nový olej, rozdíl okamžitě pocítíte.
  • citrusové oleje se mohou zakalit. Dejte si na to pozor. Pokud se to stane, nechte kal sednout na dno lahvičky. To bude trvat několik hodin. Pak použijte čistou pipetu a přeneste čistý olej do jiné lahvičky a tu se sedimentem zahoďte.

A  nespoléhejte na testery esenciálních olejů v obchodech, když chcete zjistit, jak by ten který olej měl vonět. Takové testery pořád někdo otevírá, a jsou tedy vystaveny vzduchu. Tím pádem je většina z nich na nejlepší cestě zoxidovat. Nicméně oleje na prodej jsou určitě v pořádku, protože jsou zavřené!

Jak dlouho mé esenciální oleje vydrží?

Záleží na tom, od kterého okamžiku životnost počítáme. Pokud od chvíle destilace, je nutně vědět, kdy k ní došlo a to většinou nevíme. Navíc esenciální olej v plné, neotevřené lahvičce zůstane čerstvý dlouho. Takže – začněte odpočítávat až když lahvičku poprvé otevřete a pro esenciální oleje, které uchováváte v ledničce, použijte následující pravidla:

Citrusové plody, neroli, citronová tráva, kadidlo, tea tree, borovice a jehličnaté oleje: 1-2 roky

Obecně všechny další esenciální oleje: 2-3 roky

Santalové dřevo, vetiver, pačuli: 4-8 let

Pro oleje, které neudržujete v ledničce platí poloviční číslo, hlavně v teplých klimatických podmínkách. Zjednodušte si to: mějte oleje v ledničce! Pokud jste tak nečinili doteď, nikdy není pozdě začít s uchováváním esenciálních olejů v lednici!

Další tipy
Znehodnocené oleje použijte do domácích čistících prostředků, především citrusové oleje. Nebo je vyhoďte. Pro dlouhodobé skladování by se neředěné esenciální oleje měly uchovávat v nádobách ze zabarveného skla.

  • Pokud lahvičky nepoužíváte, zašroubujte víčko.
  • Esenciální oleje jsou hořlavé – nikdy nenechávejte aromalampy se svíčkou bez dozoru.
  • Esenciální oleje vždy uchovávejte v místech, kde se k nim nemohou dostat děti. Jsou známé případy batolat, která esenciální oleje požila.


Zdroj: http://roberttisserand.com/2013/07/lemon-on-the-rockskeep-your-essential-oils-cool/

Odkazy
Orafidiya LO 1993 The effect of autoxidation of lemongrass oil on its antibacterial activity. Phytotherapy Research 7:269-271

Sawamura M, Son U-S, Choi H-S et al 2004 Compositional changes in commercial lemon essential oil for aromatherapy. The International Journal of Aromatherapy 14:27-36

 


Další články
Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Pančování esenciálních olejů - kapitola 1.
Obchod s esenciálními oleji se za posledních 100 let rozrostl do neuvěřitelných rozměrů. Esenciální oleje nebo jejich chemické složky jsou nejvíce využívány v parfumerářském, potravinářském, kosmetick...

Levandulový olej v těhotenství
Levandulový olej v těhotenství
Robert Tisserand Vyhledávač Google “Vyhnout se vysokým dávkám levandulového oleje během těhotenství, protože je to děložní stimulant,” vyhledá na 10 500 odkazů, aniž by vám řekly, co jsou vysoké dávky...

Fialové sklo podruhé
Fialové sklo podruhé
K napsání tohoto článku o fialovém skle mne inspirovala odpověď Nobilis Tilia a vlastní zkušenost při nákupu dárku. Slečna prodavačka mi nutila výrobek, o kterém tvrdila, že je lepší, než ostatní, pro...